Londra Gezi Rehberi – Gezi Planı & Londra’nın Sembolleri

GEZİ PLANI:

3-4 günlük bir gezi planlarsanız aşağıdaki günlük planlardan faydalanabilirsiniz. Güzergahta geçen lokasyonların detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

1.Gün

İlk gün Londra’ya varış ve otele giriş sonrası saat yaklaşık 15:30 olabildiğinden otele yakın yerler gezilebilir. Whitechapel Ibis’de kalmıştık, programı buna göre çıkarttık.

Güzergah: Museum of LondonSt. Paul’s KatedraliShakespeare’s Globe TheatreTate Modern LondonThe Old Operating Theatre Museum, HMS Belfast, London Bridge, All Hallows by the Tower, Tower of London, Tower Bridge.

2.Gün

Burası Londra merkeze en uzak olan bölgedir.

Güzergah: Abbey Road, Little Venice, Portobello Road, Museum of Brands, Packaging and Advertising, Notting Hill, Kensington Palace, Royal Albert Hall, Science Museum, Natural History Museum, Victoria & Albert Museum, Harrods, Hyde Park

3.Gün

Bu bölgede çok fazla müze var, bundan dolayı hepsini güzergaha eklemedik. Müze detayları aşağıda mevcut, ilginize göre kendi güzergahınızı oluşturabilirsiniz.

Güzergah: The Sherlock Holmes Museum, Madame Tussauds London, Selfridges, Oxford Street, The British Museum,( Bu arada ek olarak Pollock’s Toy Museum , Cartoon Museum, Museum of Comedy var)  Forbidden Planet, Picaddilly Circus, Leicester Square, Buckingham Palace, (bu arada ek olarak: Apsley House, Wellington Arch, The Queen’s Gallery , The Guards Museum , Westminster Abbey , Churchill War Rooms , National Portrait Gallery , The National Gallery , Trafalgar Meydanı , Benjamin Franklin House , The Household Cavalry Museum , London Transport Museum , The Courtauld Gallery var) Big Ben, Westminster Bridge, London Eye. En son da Imperial War Museum var. London Eye ile arası 1,2 km

4.gün

Bugünü biz kendimize ayırmak istediğimizden bir güzergah çıkarmadık, kalabalık olarak gitmiştik. Bir grup bugünü camden town’a giderek geçirmişti, diğer grup ingiliz kahvaltısı yapıp Madame Tussauds müzesine giderek geçirmişti.

LONDRA’NIN SEMBOLLERİ:

 • Big Ben: Londra’da Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi. Dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saat kulesidir. Westminister Sarayı’nın bir parçasıdır.  “Big Ben” aslında saat kulesinin çanının adıdır, ancak zamanla halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur. Big Ben ismi 2012 yılında yapılan bir oylama ile “Elisabeth Tower” olarak değiştirilmiştir. Big ben isminin kulenin yapımıyla ilgilenen Benjamin Hall’in lakabından geldiği söylenmektedir. Big Ben’in twitter hesabı  da bulunmaktadır.

  Big Ben
 • London Eye: Avrupa’da bilinen en yüksek dönme dolaptır, milenyum kutlamaları için yapılmış ve Londra’nın simgelerinden biri olmuştur. Bilet fiyatlarına buradan bakabilirsiniz. Bilet için farklı seçenekler var, örneğin Madame Tussauds ve London Eye’e birlikte bilet aldığınızda £40.00’a gelmekte, bunları ayrı alıyor olsaydınız London Eye: £23.45,  Madame Tussauds £29.00 olacaktı.

  London Eye
 • London Bridge: 1750 yılına kadar Thames’in üzerindeki tek köprü olmuştur.Bir çok kez yıkılıp, yeniden inşa edilmiştir. Şu anda ilk yerinden biraz daha ileride bulunmaktadır. Köprünün kuzey bitiminde Büyük Londra Yangını’nın anısına dikilmiş The Monument bulunmaktadır.  Bu köprünün hikayesini anlattığı söylenen bir de çocuk şarkısı var: London Bridge is Falling Down 

  London Bridge
 • Tower Bridge: London Bridge daha eski olmasına rağmen, genelde London Bridge denildiğinde akla gelen görüntü Tower Bridge’dir. Açıldığından bu zamana çok fazla değişmemiştir. Her iki köprünün üstünden de ücretsiz olarak geçebilirsiniz. Köprü yüksek seviyeden iki yatay yürüyüş yolu ve aşağıdan bir araba yoluyla birbirine bağlanmış iki kuleden oluşur. Yukarıdaki yürüyüş yollarına bilet  alarak çıkabilirsiniz.

  Tower Bridge
 • Tower of London: Kulenin yapılışının asıl amacı bir kale, kraliyet sarayı ve saray suçlularının tutulacağı bir tutuk evi olarak kullanmaktır. Kule bunların yanı sıra, idam ve işkence merkezi, cephanelik, devlet hazinesi, hayvanat bahçesi, darphane ve gözlemevi olarak da hizmet vermiştir. Londra Kulesi’nin yönetim ve korunması işlemleri kurulduğu günden beri bağlı olduğu Londra Şehri’nden ayrı tutulmuştur. Kule eski dönemlerden bu yana kuleye özel polis memurları tarafından korunmaktadır.  Kulenin en eski üyesi 11. yüzyıldan kalma White Tower’dır. Anna Boleyn’in hayaletinin dolaştığı söylenmektedir. Londra Kulesi dünyada ki en meşhur lanetli yerlerden biri olarak da biliniyor. Henry VI, Henry VIII ve Kraliçe Margaret Pole’un hayaletlerinin burada görüldüğü söyleniyor. Biletleri buradan  inceleyebilirsiniz.

  Tower of London

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön