Londra Gezi Rehberi – Müzeler & Galeriler

MÜZELER ve GALERİLER:

The Sherlock Holmes Museum221B Baker Street. Sherlock Holmes’ın yaşadığı evin hayali temsilidir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre gençlerin yarısı Sherlock Holmes’un gerçekten yaşadığına inanıyormuş. Biz erken saatte gidip, önünde resim çekmiştik, içine girmedik. Yanındaki Gift Shop’dan bilet alınabiliyor.

Sherlock Holmes Museum

Madame Tussauds London: Merkezi Londra’da bulunan balmumu heykel müzesidir. Bilet alırken gitmek istediğiniz başka etkinlikler ile beraber alıp, daha ucuza getirebilirsiniz. İstanbul ‘dakinde de aynı şekilde seçenekler mevcut. Bir asansörle müzeye çıkıyorsunuz ve asansörün kapısı açılır açılmaz sizi karşı duvarda patlayan flaşlar karşılıyor. Etkileyici bir girişle, ünlülerinin olduğu salona geçip müzeyi gezmeye başlıyorsunuz. Müzeyi 3-4 saatte rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Diğer Madame Tussauds müzelerinden farklı olarak balmumu heykel dışında içeride tren ile dolaşma gibi farklı aktivitiler de mevcut.

Madame Tussauds London

Museum of London:  Eski Taş Çağı’ndan başlayarak günümüze kadar gelen Londra’nın tarihini anlatan bir müze. Moda, Teknoloji gibi her dalda geçmişten günümüze olan değişimi görebiliyorsunuz. Ayrıca içerisinde galeriler de bulunmakta.  Açık olduğu saatler: 10:00 – 18:00.Ücretsiz. Müze hakkında detaylı bilgi için bakabilirsiniz .

The British Museum: Dünya’nın her tarafından getirilen antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonları bulunmaktadır. Müzenin her yerini gezmek isterseniz en az 1 günü ayırmanız gerekiyor, ki bu hızlı bir gezi olur ? Açık olduğu saatler: 10.00 – 17.30 (Cuma günü kapanış 20.30). Ücretsiz.  Müze hakkında detaylı bilgi için bakabilirsiniz .

The British Museum

Pollock’s Toy Museum: Müze ve oyuncak mağazası. Victoria döneminden kalma oyuncak koleksiyonları bulunuyor. Giriş  için £6 ücreti bulunuyor.  10.30 – 17.00 (Pazar günü kapalı).

Cartoon Museum: Çizgi roman ve karikatür müzesi. Giriş  için £7 ücreti bulunuyor. 10.30 – 17.30.

The Guards Museum: Muhafız müzesi olarak geçmekte ve içeride muhafızlara ilişkin eşyalar sergilenmektedir, zaman zaman koleksiyonlardan ödünç alınarak burada sergilenebilmektedir. Giriş için £6 ücreti bulunuyor. 10.00 – 16.00.

Ripley’s Believe It or not: Dünyanın çeşitli yerlerinde de bulunan eğlencelik bir müze diyebiliriz. İçerisinde dünyanın en uzun adamı, ekmek kırıntısından tablolar, çenesiyle burnunu kapatanlar,  aynalı labirentler… bulunuyor.  Giriş bileti çok uygun sayılmaz ancak gece saatlerinde giriş için indirim yapabiliyorlar, ayrıca mutlaka bilet alırken indirim isteyin genellikle uyguluyorlar.  Giriş için £27,99 ücreti bulunuyor.

Ripley’s Believe It or not

The Queen’s Gallery: Kraliçenin koleksiyonun sergilendiği galeridir.  Giriş için £10.30 ücreti bulunmaktadır. Galerinin açık olduğu saatler: 10.00 – 17.30.

Churchill War Rooms: Winston Churchill’in 2. dunya savasi boyunca savasi yonettigi, su an halka acik bir muze olarak kullanilan siginaktır. Giriş için £19 ücreti bulunmaktadır. Müzenin açık olduğu saatler: 09.30 – 19.00

Benjamin Franklin House: Dünyanın tek kalan Benjamin Franklin evi 17 Ocak 2006’da Benjamin’in 300. doğumgününde halka açıldı.Yapım yılı ise 1730. Giriş için  £8 ücreti bulunmaktadır. Evin açık olduğu saatler: 10.30 – 16.15.

The Courtauld Gallery: İngiltere’nin en sevilen koleksiyonlarının sergilendiği galeridir.  Giriş için £7 ücreti bulunmaktadır. Galerinin açık olduğu saatler: 10.00 – 18.00.

National Portrait Gallery: 6. yüzyıldan itibaren 200.000’den fazla eser yer almaktadır. Bunlara çizimler, negatifler, resimler, fotoğraflar, baskılar, heykeller ve çok daha fazlası dahildir.  Giriş ücretsizdir. Galerinin açık olduğu saatler: 10.00 – 21.00. Cumartesi ve Pazar kapanış 18.00.

National Gallery: 1824 yılında kurulan ve 2300’den fazla eserin yer aldığı müzedir. Giriş ücretsizdir. Galerinin açık olduğu saatler : 10.00 – 18.00. Cuma günü kapanış 21.00.

Tate Modern London: Modern sanat eserlerinin sergilendiği müzedir.  Giriş ise ücretsiz. Müzenin açık olduğu saatler: 10.00 – 18.00. Cuma ve Cumartesi kapanış 22.00.

HMS Belfast: Imperial museum’a ait bir savaş gemisi müzesidir, Thames’in üzerindedir. London Bridge ve Tower Bridge arasında gezerken mutlaka göreceksiniz.  Giriş ücreti £16.  Müzenin açık olduğu saatler: 10.00 – 18.00.

London Transport Museum: Londra bildiğiniz üzere toplu taşıma araçları ile meşhur, bu müze de de bu araçları geçmişten bugüne görüyor olacaksınız. Giriş ücreti £17. Bu müze de de farklı bilet paketleri mevcut, siteden inceleyebilirsiniz. Müzenin açık olduğu saatler: 10.00 – 18.00.

The Household Cavalry Museum: İngiltere atlı muhafızlarını duymuşsunuz yada bir filmde denk gelmişsinizdir. Bu müzede atlı muhafızlara ilişkin resimler, eşyalar… sergilenmektedir. Giriş ücreti  £7. Müze giriş saatleri: Ekime kadar 10.00 – 18.00., Kasımdan Marta kadar ise 10:00-17:00

The Household Cavalry Museum

Imperial War Museum London: Savaş müzesidir ve birçok farklı bölümden oluşmaktadır.  Giriş ücretsiz. Müzenin açık olduğu saatler: 10.00-18.00. (Bölümlere göre değişiklik göstermektedir, web sitesinden incelemenizi tavsiye ederiz)

Museum of Comedy: Burası interaktif biz müze olanağı sağlamaktadır. Koleksiyonlar sergilenmekte aynı zamanda da interaktif oyunlar sergilenmektedir. Burası İngiliz komedisine ışık tutmaktadır. Burada sergilenen oyuna göre fiyatlar ve saat bilgisi değişebilmektedir. Oyunlar dışındaki saatler için ise günlük değişme dahi söz konusudur web sitesinden detayını görebilirsiniz.

The Old Operating Theatre Museum: Avrupa’nın en eski tiyatrolarından biridir. Giriş  ücreti: £6.50. Açık olduğu saatler: 10.30 – 17.00

Kensington Palace: 1899 yılında yapılmış olan kraliyet sarayıdır. Mevcutta hala kullanılmakta ve Prens William ve Kate Middleton burada oturmaktadır. Ziyaretçiler ise halka açık olan kısmında dolaşabilmektedir.   Giriş ücreti: £15.50. Sarayın açık olduğu saatler: 10.00 – 18.00.

Royal Albert Hall: Burası sanatların buluşma noktası olarak bilinir ve 1961’den beri her sene olan Proms konseri ile tanınmaktadır. Giriş için  ücretleri ve açılış saatlerine ilişkin web sitesinden  bakmanızı tavsiye ederiz.

Royal Albert Hall

Victoria & Albert Museum: Bu müze dünyanın en geniş süsleme sanatları ve dizayn içeriğine sahiptir. 4.5 milyon nesnenin üzerinde bir koleksiyona daimi olarak ev sahipliği yapar. İsmi Prince Albert ve Kraliçe Victoria’dan gelmektedir. Müze 1852 senesinde kurulmuştur.

Museum of Brands, Packaging and Advertising: 1930’ların ambalajlarını, 1970’lerin reklamlarını görüp markaların geçmişine inmek isterseniz buraya uğrayın deriz. Giriş  ücreti: £9. Müzenin açık olduğu saatler: 10.00 – 18.00., pazar günü 11:00-17:00

Abbey Road: Abbey Road Studios, Kasım 1931’de Londra Abbey Road’da kurulmuş kayıt stüdyoları kompleksidir. The Beatles ile önemli derecede bağlantılı halde geldi ve grubun hemen hemen tüm stüdyo kayıtlarının gerçekleştirildiği mekân oldu. Abbey Road harita görünmüyor, little venice ile arası 1,7 km kadar. Ayrıca Beatles’ın meşhur albüm kapağı da stüdyonun dışındaki yaya geçidinde çekilmiş.

Abbey Road

Apsley House: Wellington’un ilk düküne ait konaktır. Londra’da “Number One” olarak bilinir ve tanınır. Giriş ücreti £9.30.

Wellington Arch: Napolyon Wellington yenilgisinin ilanı, bir zafer takı olarak dikilmiştir ve “Barış Meleği”ni ifade etmektedir. Avrupa’nın en büyük bronz heykeli olarak önem kazanmaktadır.  Günümüzde kemerin iç odalarındaki sergiler ziyarete açıktır. Giriş ücreti £5.

Westminster Abbey: Kate & Will’in düğün yeri bu kilisedir.  Ayrıca İngiliz monarşisinin taç giyme kilisesi olarak da bilinir. Charles Dickens, Geoffrey Chaucer, Dr. Samuel Johnson, Charles Darwin, Isaac Newton’ın  mezarları kilisenin içerisindedir. Dickens ve Shakespre’in da anıtları vardır.  Giriş ücreti 22 pound.

All Hallows by the Tower: Antik bir Anglikan kilisesidir. Kilise ziyaretlerini severseniz uğrayabilirsiniz. Ücretsiz . Londra’nın en eski kilisesi.

St. Paul’s Katedrali: Lady Diana’nın düğününün yapıldığı, Thatcher’in cenazesinin kaldırıldığı Cristoph Wren imzalı bir sanat şaheseri kilisedir. Yapıma başlandığı tarih 1675’dir. İçine girip dolaşmanızı tavsiye ederiz. Biz içerisini ücretsiz olarak gezmiştik, detaylı bilgi için web adresi .

Shakespeare’s Globe Theatre: 1599 yılında Shakespeare’in oyuncular topluluğu tarafından inşa edilmiş ve 29 Haziran 1613’de yangında yıkılmıştır. 1997 yılında Globe Tiyatrosu’na modern bir yorum arayışı altında Shakespeare’s Globe inşa edilmiştir. Shakespeare’s Globe esas tiyatronun mevkîinden yaklaşık 230 metre uzakta bulunmaktadır. Burayı turistik olarak tur ile gezebilir ya da tiyatro oyunlarına bilet alabilirsiniz.

Shakespeare’s Globe Theatre

Science Museum: Çeşitli bilim dallarına ait ve icatların tarihsel olarak ilerlemesinde rol oynamış nesneler bu müzede bulunmaktadır. İlk uzay kıyafeti ya da  uçak ve araba modelleri gibi.. Ücretsiz bir müze ve oldukça merkezi bir noktada, bir uğramanızı tavsiye ederiz. Özellikle çocuklar için kesinlikle uğranmalı.

Science Musem

Buckingham Palace: Birleşik Krallık hükümdarlarının yönetim merkezi ve Londra’daki ikametgahıdır. Westminster’da bulunan saray sık sık devlet işlerinde ve yabancı devlet insanlarının ağırlanmasında kullanılır. Saray 1837’de Kraliçe Victoria’nın tahta çıkmasının ardından Londra’daki ikametgahı oldu. Belirli gün ve saatlerde nöbet değişimi oluyor, ziyaretinizi bunlara denk getirmeye çalışın 🙂

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön