Londra Gezi Rehberi – Ulaşım & Konaklama

ULAŞIM:

Londra’da 6 farklı havalimanı bulunuyor,  ancak genellikle kullanılanlar aşağıdaki üç tanesidir.

 • Heathrow Havalimanı
 • Stansted Havalimanı
 • Gatwick Havalimanı

Tabi ki en çok kullanılan ve merkeze en yakın olanı Heathrow havalimanıdır. Stansted ve Gatwick ise merkeze yaklaşık olarak aynı mesafedeler. Pegasus genellikle Stansted’i kullanıyor, biz de ilk gidişimizde burayı kullanmıştık. Bu arada merkez derken Westminster Abbey’i baz alabilirsiniz. Burası Londra’nın kalbi olan saat kulesinin (Big Ben) bulunduğu yer, metro durağının adı da Westminster olarak geçmektedir.

Peki uçaktan indiniz merkeze nasıl gideceksiniz? Bu oldukça kolay aslında, Londra ulaşım konusunda gerçekten çok gelişmiş. En uzak noktadan bile kolayca istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Londra 6 zone’dan yani bölgeden oluşmaktadır, ama turistik amaçlı gittiyseniz 1. zonedan çok fazla çıkmazsınız. Londra da ulaşım özellikle 1. zone da iseniz inanılmaz kolaydır ve her yere metro ile gidebilirsiniz.

Metro için uçaktan iner inmez almanız gereken oyster card vardır, oyster card’a istediğiniz parayı yükleyebilir ve bunu kullanabilirsiniz. Londra metrolarında girişte ve çıkışta okutma yaptığınızdan kartınızdan gidilen mesafe kadar para çekmektedir. bunun dışında turistik olarak haftalık, günlük olarak da kart alabilirsiniz, ancak çok ihtiyaç duyulmuyor. Gezi bitiminde ise kartı tekrar iade edip, depozito için alınan 3 £’ı geri alabilirsiniz ?

Metro haritasına tüm duraklardan ulaşabileceğiniz gibi buradan da ulaşabilirsiniz.

Ancak biz oyster card’ı iner inmez havalimanından almayı tercih ettik, aldıktan sonra ise her yere metro ile ulaşım sağladık, genelde zone 1-2 arasında gezdiğimiz için bizim için çok faydalı oldu.

Londra’daki otobüs duraklarında önemli bilgiler var;

Örnekte Z olan üst kısımdaki harf hangi durakta olduğunuzu gösteriyor. Durağın yönünü anlamak için ve diğer durağa gitmek için bir sıra sunuyor.  Alt kısımda durak adı ve durağın hangi ana yöne gittiği bilgisi bulunuyor. Ayrıca duraktan hangi otobüs hatlarının geçtiği bilgileri mevut. Ek olarak Request Stop yazan duraklarda otobüs şoförüne işaret etmezseniz durmuyorlar.  Örnekte gözükmeyen alt kısımda ise zaman çizelgesi bulunuyor.

Londra’ya gelindiğinde meşhur kırmızı otobüslere binmeden olmaz tabi ki ? Eski nostaljik otobüslerin bazıları hala kullanılıyor,  15 numaralı hat turistler tarafından oldukça sık kullanılıyor.

Otobüs ile gezmek isterseniz bu yazı bizim hoşumuza gitmişti 🙂

Heathrow Havalimanından şehire ulaşım;

 • Metro: Soldaki kırmızı işaretli bölge havalimanı, bu havalimanına sadece lacivert ile gösterilen metro hattı olduğundan karışıklık olmadan metroya binilebilir. Bu hat ile aslında direkt merkeze de gidebilirsiniz. Picaddily Circus, Londra’nın merkezlerindendir. Picaddily ile Westminster arası yürüyerek ortalama 1,5 km’dir. Ya da hatların kesiştiği duraklardan aktarmalar ile istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. Kabul ediyorum biraz uzun sürüyor.. 1 saat kadar…Ancak bütçeye en uygun yol diyebiliriz.
Heathrow’dan Metro Ulaşımı
 • Otobüs: Otobüs kullanımı da bu havalimanından mümkün yaklaşık kişi başı ücreti 6 ile 8 pound arası ve 55 dakika sürüyor. Bu otobüsün adı National Express. Diğer havalimanları için de bu opsiyondan oldukça fazla bahsedeceğim. National Express Victoria Coach istasyonunda iniyor ve biraz yürüyüp metroya ulaşabiliyorsunuz.
 • Tren: Şehir merkezine giden (Paddington istasyonu) trenler şehire 15 dakika da ulaşmaktadır. Ancak tren pahalı gelebilir çünkü 20 pound tek yön ücreti uygulanmaktadır. Bu tren Heathrow Express olarak adlandırılmaktadır. En hızlısı ancak en pahalısı diyebiliriz. Heathrow Connect treni ise kişi başı 9,5 pound olup şehir merkezine  (Paddington İstasyonu) 30 dakika da varmaktadır. Express ile aynı yerden kalkıyorlar bundan dolayı trenlerin üzerindeki yazıya dikkat etmeniz gerekiyor. Paddington istasyonundan 2 dakika yürüyerek circle metrosuna ulaşabilir ve merkeze yani Westminster’a ulaşabilirsiniz.
 • Taksi: Taksi ile daha fazla vermeyi göze alırsanız tabi ki istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Stansted Havalimanından  şehire ulaşım;

Bu havalimanını daha çok pegasus havayolları ile gidiyor iseniz kullanıyor olacaksınız. Stansted’den şehir merkezine tren, otobüs ve taksi kullanarak gidebilirsiniz. Bu havalimanında indiyseniz indiğinizde size küçük görünecektir, ancak dönüşteki free shop’ı bizi şaşkına uğratmıştı, neredeyse uçağı kaçırabilirdik ?

 • Tren: Şehir merkezine giden trenler Stansted Express olarak adlandırılıyor. Bu tren her 15 dakika da bir kalkıyor ve yaklaşık 50 dakika sürüyor. Fiyatı ise 22,50 pound. Tren ile gittiğinizde merkeze gitmek için ineceğiniz durak Liverpool Street Station olacaktır. Burdan Liverpool Street Underground Station durağından metroyu kullanabilirsiniz. Central, Hammersmith &City, Circle, Metropolitan metro hatları buradan geçmektedir. Buradan Westminster durağına Circle ile gidebilir, St. James durağında indikten sonra 4 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.
 • Otobüs: Stansted havalimanından diğer bir ulaşım ise tüm havalimanlarında olan national express otobüsleridir. Bunun dışında Terravision otobüs firmasıda var. Biz genelde national express firmasını  tercih ettik, hem otelimizin önünden geçmesi, hem de fiyat performansı olarak bize daha uygun geldi.  Pasaporttan geçip kapıdan çıkar çıkmaz otobüs firmalarının bilet satış noktasını göreceksiniz. Otobüsler 15-30 dakikada bir kalkıyor. Otobüs 80 dakika sürüyor. Fiyatı ise 8-10 pound arasında. Belirli durakları var bu duraklarda inebiliyorsunuz. En son durağı ise Victoria Coach Station’dır. Burdan yine Circle ve District metro hatları ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 • Taksi: Stansted havalimanından şehir merkezi taksi ile yaklaşık olarak 100 pound tutuyor.

Gatwick Havalimanı  şehire ulaşım;

Gatwick havalimanı Türk Hava Yolları ile ulaşabileceğiniz bir havalimanıdır. Gatwick havalimanından şehir merkezine, tren, otobüs, taksi ile ulaşabilirsiniz.

 • Tren: Buradan şehir merkezine gidebileceğiniz 3 farklı tren mevcut;

  Gatwick Express Treni, her 15 dakika da bir kalkıyor ve yaklaşık 30 dakika sürüyor. Bilet fiyatı ise 17 pound. Varış noktası Victoria Station.

  First Capital Connect Treni, saatte 4 kez kalkıyor ve 45 dakika sürüyor. Bilet fiyatı 9,90 pound. Varış noktası London Bridge.

  Southern Treni,saatte 9 tren kalkıyor ve 35 dakika sürüyor. Bilet fiyatı 13,20 pound. Varış noktaları London Bridge ve Victoria Station.

 • Otobüs: Otobüs olarak ise tabiki yine national express firmasını tercih edebilirsiniz. Sabah 06:00 itibariyle 30 dakika da bir kalkmakta ve geceleri saat başı kalkmaktadır. Bilet fiyatı 8 pound. Varış noktası Victoria Coach Station. Burdan yine Circle ve District metro hatları ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 • Taksi: Kullanmak isteyenler için taksi yine bir alternatif olarak düşünülebilir, fiyatı ise yaklaşık 100 pound civarındadır.

KONAKLAMA:

Siz de kalacak yere çok para vermeyeyim, ama merkezi olsun her yere kolayca ulaşayım diyorsanız bizim kalmış olduğumuz oteller aşağıdaki gibidir;

 • Ibis Budget Hotel : Ibis Otellerini duymuşsunuzdur, ibis budget aslında bir alt klasmanda yer almaktadır. Odada sadece temel ihtiyaçlar bulunmaktadır:) Oda da lavabo yatağınızın yanında yer alacak eğer bundan rahatsızlık duymuyorsanız güvenli ve temiz bir otel. Otel 1. ve 2. zone arasında yer almaktadır. Metro durağı olarak Whitechapel durağı (zone 2) yada Aldgate East durağı(zone 1) tam ortasındadır, iki durağa da 5-10 dakika arası yürünebilir. Otelin etrafında starbucks, market gibi dükkanlar mevcut.
 • Imperial College London: Aslında burası için otel demek çok doğru olmaz, burası bir öğrenci yurdu ve okullar tatil olduğunda bu yurdu otel olarak kullanıyorlar. Okul tam olarak şehir merkezinde yer alıyor ve heryere ulaşımı çok kolay. Okul tam merkezde olduğu için gezilecek yerlere çok yakın. Üniversite de kalmak ordaki öğrencilerle ve öğretim görevlileriyle zaman geçirme ve birlikte yemek yeme imkanı sağlıyor. 5 dakika yürüme mesafesinde South Kensigton metro durağına ulaşımınız da mümkün.

Diğer alternatifler için  Booking ‘ten bakabilirsiniz.

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön