New York Gezilecek Yerler

Yolunuz bir gün New York’a düşerse gitmeniz gereken bölgeleri kısaca anlatmaya ve ufak ufak bilgiler vermeye çalıştık, bu bilgileri verirken özellikle uzun uzun anlatmak istemedik, aklınıza takılan herşeyi bize sorabilirsiniz..

New york bir metropolitan şehir çok fazla gidilecek, gezilecek, tadılacak şey var. NYC 5 bölgeden oluşuyor; Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx, Staten Island. Manhatten en ünlüsü, Brooklyn ise eski NY ruhunu yansıtan bir bölge.

Bu yazımızda da özellikle bu bölgelerde yer alan ve gitmişken görülmesi gerektiğini düşündüğümüz yerler mevcut, hadi bakalım başlayalım o zaman;

Times Square

Tabi ki ilk sırada New York’un kalbi olan Times meydanında iken kendinizi dünyanında merkezinde sanıyorsunuz, rengarenk reklam ışıklandırmaları, dünyanın her yerinden insanlar sizi büyülüyor.. Burada her yılbaşı 11:59’da Times Square Topu adı verilen ve düşüşü 60 saniye süren bir yılbaşı sembolü mevcut, Ayrıca meydanda Broadway müzikallerinin oynadığı salonlar, M&M’s World, Hershey’s Chocolate World, Hard Rock Cafe gibi yerler mevcut, Broadway müzikallerine gişelerden bilet alabileceğiniz gibi, meşhur meydandaki Kırmızı merdivenlerin arkasında da gişeler mevcut.. Bir bilgi daha Times’da sigara içmek yasak:)

Her yılbaşı One Times Square’in tepesinden 11:59’da bırakılan Times Square Topu adı verilen ve düşüşü 60 saniye süren yeni yıl topu da bu caddede yapılan kutlamaların önemli bir simgesi halinde..

 

Central Park

Eğer New York’da yeterince zamanınız varsa, bol bol yürüyüş yapın, uzanın kitabınızı okuyun.. İşte o zaman New York’dayım hissine kapılıyorsunuz.. Malum İstanbul’da hasretiz böyle yerlere..

 

Empire State

Fifth Avenue’de 33.st ve 34.st’lerin arasında yer alır. ABD’denin en ikonik yapılarındandır, 1954 yılına kadar dünyanın en uzun insan yapımı binası olarak kabul edilmekteydi. Bilet alarak yukarı çıkabilir muhteşem New York manzarasını izleyebilirsiniz.

Özgürlük Heykeli

New York deyince gözlerinizi kapattığınızda aklınıza gelen ilk görüntüdür.. 1886 yılında inşa edilmiş olan heykelin tacında bulunan 7 diken dünyanın 7 kıtasını temsil eder. Evet bu kadar bilgi yeter 🙂

 

Rockfeller Center

Dünyayı Amerika yönetiyor hep derler ya o aslında Amerika değil meşhur Rockfeller ailesidir. Toplamda 19 binadan oluşur ve Midtown Manhattan bölgesinde yer alır. Yılbaşında dünyanın en büyük çam ağacı burada yer alır. Önünde halka açık bir buz pateni pisti kurulur, yine meşhur fotoğraflarda gördüğünüz altın rengi Prometheus heykeli de buradadır. Binanın en üst katına öncesinde bilet alarak çıkabilirsiniz. Üst 3 kat merdivenlerden çıkarak gezebilirsiniz. 3. kat gerçekten büyüleyicidir. Top of the rock aynı zamanda Empire state’den farklı olarak Central Parkı’da görür ve parmaklıklar ardından bakmazsınız.

5th avenue

Dünyanın en meşhur ve en pahalı caddelerinden olan 5th avenue ünlü markaların mağazalarını barındırdığı gibi, ünlü kilise St. Patrick Kilisesi, Public Library, Saks Fifth Avenue’ye ev sahipliği yapar, yürüyerek gezebilirsiniz.

 

Bryant Park

Sadece New York’da değil, dünyada en sevdiğimiz park diyebilirim, lütfen gidin 🙂 Yazın dev bir açık hava sineması olurken, kışın da dev bir buz pateni pistine dönüşüyor.. Gerçekten en çok zaman geçirmekten mutlu olduğumuz yer..

Brooklyn köprüsü-Dumbo

Brooklyn köprüsünden mutlaka bir kere geçin, dönüşte metroya binersiniz 🙂 Buraya gideceğiniz gün eğer yaz değilse yanınıza bir rüzgarlık alın, çünkü gerçekten rüzgarlı oluyor.. Manzarada muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz dostlar 🙂 Dumbo hemen köprüden iner inmez göreceğiniz avm gibi bir bina aslında, eskiden eski püskü olan bu yerler şimdilerde moda yerlerden..

 

Union Square

New York’un güzel meydanlarından biri, gidip oturabilir etraftaki koşturmayı izleyebilirsiniz..

New York public library

Nasıl güzel bir kütüphane burası, 5th avenue de yer alan kütüphaneyi geçerken içeri girip bir göz atabilirsiniz..

 

Grand Central Terminal

Bir çok filmin ayrılık sahnesi, kavuşma sahnesinin geçtiği mekanlardan biri daha, gerçekten her an bir film sahnesinden fötr şapkalı bir adam çıkıvericek gibi 🙂 New York metro hatlarının en işlek olduğu yer aynı zamanda..

Love Yazısı

Instagram da bir çok karede gördüğünüz fotoğrafın çekildiği yer, central park ile 5th avenue arasında yolunuz düşerse bir foto çekilebilirsiniz.

Flatiron Building

İsmi ingilizce ütü’den gelen 1902 yılında yapımı tamamlanan ve zamanında New york’un en yüksek binalarındandır.. Şu anda da en ikonik yapı diyebileceğimiz bir yapı..

Madison Square park

Madison Square Garden ile karıştırılır hep, Madison Square Garden etkinliklerin, konserlerin yapıldığı NY’nin en meşhur etkinlik mekanı:)  Burası ise bir park ve içerisinde Shake Shack var, bahçesinde açık alanda oturup hamburgerinizi yerken etrafı izleyebilirsiniz..

 

Chelsea Bölgesi ve Chelsea Market

Bu bölge için İstanbul’un Etiler’i diyebiliriz, daha şık restaurantların bulunduğu zengin bir bölge, Chealse Market ise kapalı lokal market, mağaza ve yerel lezzetlerin olduğu kapalı bir alan olarak düşünebilirsiniz.

 

Highline park

Eski demiryolunu yürüyüş yolu yaparak güzel bir atmosfere sokmuşlar, vaktiniz varsa gidip yürüyebilirsiniz..

Wall Street- Charging Bull Heykeli

Açıkçası bizim en sevmediğimiz ama gitmişken de paranın merkezine gitmeden olmaz dediğimiz bir bölge, çok yüksek binalar, takım elbiseli insanlar.. Wall street’de borsa binası, merkez bankası gibi yerleri dışarıdan görebilirsiniz.

One World Trade Center

Yıkılan ikiz kulelerin yerine yapılan ticaret merkezi, isterseniz ücret vererek en üst kata çıkabilirsiniz. İkiz kuleler yerine şu anda tek bina yapılmış olup diğer binanın yerine ise 11 eylül saldırısında vefat eden insanların anısına Memorial Havuzu var. Havuz gerçekten etkileyici..

 

Battery Park

Wall streetin aşağı kıyı bölgesinde yer alan parktan özgürlük anıtını görebilirsiniz. Hudson nehri ve New Jersey arasındaki nehir yanından güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Soho

Gözünüzde canlanması için İstanbul semtlerinden örnekler vermeye çalışıyoruz çünkü burası da bir bölgenin adı, İstanbul’daki Nişantaşı’na benzetebiliriz. Şık mağazalar ve restaurantların olduğu, güzel butiklerin olduğu ama tahmin edersiniz ki pahalı olan mekanları içeren yerler mevcut, bizce mutlaka sokaklarında gezinmeli güzel binaları görmelisiniz.

Greenwich village ve  West village

Evet yine bir İstanbul semtinden örnek vermek gerekirse Cihangir diyebiliriz, ikisi yanyana icice bolgeler, en çok yeme&içme yerleri bu bölgede mevcut.. Bizim de en sevdiğimiz bölgelerden.. Sex and the City’deki Carrie Bradshaw’ın apartmanı da burada.. Gittiğimiz gün reklam çekimi vardı ve tesadüfen görme şansımız oldu:)

 

Washington Square Park

West village bolgesinde yer alan park en hareketli parklardan biri, girişindeki tak şehrin sembollerinden.. Parkın etrafı NY Universitesinin (NYU) kampüsü olduğundan çok fazla öğrenci görmeniz mümkün..

 

Chinatown & Little Italy

Sohonun biraz asagisinda ikisi icice gecmis durumda, Little Italy çok turistik ve İtalyan restaurantlarını içeren bir yer çok tercih etmedik biz, Chinatown’a ise yemek için gidilebilir tabiki kokulu biraz.. Bir de hediyelik eşya alışverişini burada ucuza getirebilirsiniz, malum herşey burda olduğu gibi ABD’de de ‘made in China’ 🙂 Bir de küçük bir sır; bu bilgede gizli barlar mevcut:)

 

Lower East Side

East Village NY’nin en eski bölgesi olarak kabul ediliyor, lokallerin takıldığı her çeşit restaurant&bar olan yerlerden birisi, evet burayı seviyoruz.. Yine bir kıyaslama yaparsak burası da Kadıköy 🙂

Harlem

Adını çok duyduğumuz biraz korkutucu gelen NY’un diğer dünyasını yansıtan bir yer.. Eğer gidecekseniz Batı Harlem bölgesini öneriyoruz, kendine has bir atmosferi var ancak yine de gündüzleri gitmeyi tercih ettik..

Williamsburg

Brooklyn’in diğer tarafında yer alan Williamsburg yeni gelişen ve gençlerin takıldığı bölge.. Yine karşılaştırma yapsak buraya da Karaköy diyebiliriz.. NY’de her yerde bir roof top modası var, burası da roof top’ları fazlasıyla barındıran bir bölge..

Bushwick

NY’nin yeni trendi olan bu bölge biraz sanayi mahallesi gibi hipster yerler içeriyor, değişik ve vaktiniz çoksa gitmeye değer bir yer..

Son olarak eğer vaktiniz varsa jetski yada helikopter ile New York turu yapabilirsiniz, jet ski ile yaptığınız turda Özgürlük Heykelinin önüne kadar gitme şansınız oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön