Nice Gezilecek Yerler

Nice , dünya güzeli şirin yer.. Sanırsak en güzel tatilimizi burda geçirdik.. Küçük bir yer, çok fazla yazılacak bir şey yok aslında.. Kısaca özet geçmek gerekirse schengen vizesiyle gidiliyor. Côte d’Azur Havalimanı (NCE) havalimanına iniyorsunuz, havalimanı şehir merkezine çok yakın.. Biz araba kiraladığımızdan araba ile gittik. Ancak otobüsler de mevcut..

Otel olarak Hotel Le Seize otelinde kaldık, tam şehir merkezinde butik bir otel, odalar küçüktü ancak biz gün içinde sadece yorulduğumuzda dinlenmeye geldiğimizden çok sıkıntı yaşamadık..

Araba kiralarsanız Cannes, St Tropez gibi yerlere daha rahat gidersiniz, araba kiralamak pahalı değil, ancak otopark pahalı:) Şehir merkezinde ilk gün bulduğumuz avm altındaki otoparka günübirlik 35 euro gibi bir rakam verdik. Ama endişelenmeyin sokaklarda yer bulabiliyorsunuz ve fiyatı çok daha uygun.. Ancak parkettiğiniz yerin saatleri olabiliyor, örneğin sabah 9’a kadar parkedebilirsiniz gibi, buna dikkat edin.. Eğer sadece Nice’e gidiyorsanız tüm şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Şimdi gelelim bu şirin güzel şehirde neler yapılır konusuna;

Vieux Nice

Burası en eski şehir merkezi, her yerde cafe, restaurant yer alan, local ve turistik yerlerin iç içe olduğu, sokaklarda gezmeye doyamadığınız yer..

Promenade des Anglais

Nice denilince akıllara ilk gelen o meşhur sahil şeridi.. İşte burası tam olarak orası, eski şehir içerisinden yürüyerek buraya çıkabilirsiniz.

Hotel Negresco

Nice denilince hep bir sahil resmi ve bir bina resmi göz önüne gelir. İşte o bina aslında bu oteldir. Kalmasanız da sahil boyunca yürüdüğünüzde karşınıza çıkacaktır..

Nice Masseno

Burası şehrin meydanı, meydanda yukarı baktığınızda ‘Conversion a Nice’ adlı 7 adet insan figürü olduğunu göreceksiniz, akşamları her birini ayrı ayrı renkte ışıklandırıyorlar. Bu figürler 7 kıtadan 7 insanı sembolize etmektedir. Meydanın hemen aşağısında Fontaine du Soleil adlı heykel ve havuzu göreceksiniz. Meydanın hemen yan tarafında ise Jardin Albert 1er bahçesini göreceksiniz, burada çok hoş su gösterisi oluyor özellikle akşamları ışıklandırması çok güzel..

Parc de la Colline du Chateu

Sahil şeridine ve eski şehre tepeden bakabileceğiniz bir nokta burası, çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer. Hem asansör hem de merdiven var. Biz şanslıydık asansör bozuk değildi ve çok sıra yoktu. Ancak asansör bozuk olduğunda mecbur tabana kuvvet tırmanacaksınız:)

Avenue Jean Medecin

Şehrin en ünlü alışveriş caddesi, malum euro iyice yükselmişken, buralar da pahalı bölgeler olduğundan biz sadece şarap-peynir alışverişi yaptık 🙂

Parc Phoenix

Nice’in ünlü parkı, içerisinde sanat müzesi, sera ve botanik bahçesi mevcut..

Place Rossetti

Eski şehrin içindeki meydan, bu meydanda Nice’in en meşhur dondurmacısı olan Fenocchio var. Ayrıca Nice Cathedral da bu meydanda yer alıyor.

Cours Saleya Pazarı

Klişe olucak ama biz yurtdışındaki pazarları çok seviyoruz, farklı yiyecekleri ve yerel halkı burada görme şansınız oluyor. Bu pazar da gerçekten çok güzel.. Hafta içi 17:30’a kadar, hafta sonu 13:30’a kadar ziyaret edebilirsiniz

St. Nicholas Rus Ortodoks Katedrali

Burası biraz şehirin dışında, eğer vaktiniz varsa gidip görebilirsiniz.

Nice’in en önemli sanatçılarından biri olan Musee Matisse’in eserlerini görmeniz mümkün..Toplu taşımayla ulaşabilirsiniz..

Museum of Modern and Contemporary Art

Modern sanat sevenlerin gitmesi gereken müzelerden biri..

Rue Paradiso

Ben zenginim ya da ben vitrin severim derseniz arayışınız Channel, Gucci ise işte burası o cadde 🙂

Cafe de Turin

Deniz kenarında olan bir sevimli şehirde ne yenir derseniz tabiki deniz ürünleri.. İşte burası da tam orası çok farklı ve güzel bir sunumu var.

Le Petite Mansion

Türkiye’de de bir şubesi olan mekanın asıl yeri Nice, fiyatları yüksek yemekleri ise idare eder:)

La Marenda

Burası da Nice’in en meşhurlarından biri, rezervasyonsuz gitmeyin. Fiyatlar Nice standartında, porsiyonlar büyük:)

Chez Rene Socca

Nice’in kendine özgü yemeği yok mu derseniz Socca cevabını alıcaksınız. Evet biraz kuyruk beklemek gerekicek ama gitmişken denemelisiniz.

Fenocchio

Tabiki en favori yerimizi en sona bıraktık, meşhur lavantalı dondurmayı yemeden dönmeyin, kuyruk varsa bile ısrarla bekleyin.. Sabah öğle akşam gidip farklı dondurmalar denediğimiz yer.. Lavantalı için önce tereddüt ettiysek de sonrasında çok beğendik.. Hangilerini denediniz derseniz domatesli, zeytinli, kaktüslü gibi bir çok dondurma çeşidini denedik..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön