Paris Gezi Rehberi – Dini Yapılar

Paris’in kiliseleri denilince akıllara ilk gelen Notre-Dame de Paris olsa da Paris’in dünyaca ünlü bir çok kilise mevcut, çoğunun adını duymuş olabilirsiniz ve gidince mutlaka olmazsa olmazlar listesine aşağıdakileri ekleyebilirsiniz;

Cathédrale Notre-Dame de Paris: En çok duyduğumuz, dünyaca ünlü kiliselerden biri.. Ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir. Gülpencereler, Uçan payangalar, Batı Cephesi, Bakire Taçkapısı, Galerie des Chimeres, Kuleler ve Hazine, Oyma Koro Mahali… kapısında her zaman uzun kuyruklar görebileceğiniz bir yapı, giriş ise ücretsiz.

Ancak kulelere çıkmak istiyorsanız bilet almak durumundasınız. Merdivenleri oldukça zorlayıcı çıkmadan önce bunu dikkate almanızda fayda olacaktır. Ayrıca katedralin önünde Fransa’nın sıfır noktasını görebilirsiniz. Giriş saatleri: 07:45-18:45. Giriş ücreti: 8€. Detaylı bilgi için buradan bakabilirsiniz.

Cathédrale Notre-Dame de Paris
Cathédrale Notre-Dame de Paris

Sacre Coeur Bazilikası: Paris’in en yüksek rakımında bulunan bu kilise aynı zamanda savaş sırasında ölen 58.000 askerin anısını taşımaktadır. Şehrin bir çok yerinden bu kiliseyi görebilirsiniz. Kilisede ise kubbe alanına çıkarak Paris’in muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Kilisede Çan kulesi, Kubbe (300 basamaklı merdiven ile çıkılmaktadır), Atlı Heykeller, Muhteşem İsa Mozaiği, İsa Heykeli, Kriptanın Tonozları (Alexandre Legentil’in kalbi bulunmaktadır.), Bronz heykeller özellikle incelenmesi gereken yerlerdendir. Giriş saatleri: 08:30-20:00 (Mayıs-Eylül), 09:00-17:00 (Ekim-Nisan) Kubbe çıkış ücreti: 6-8€, Detaylı bilgi için buradan  bakabilirsiniz.

Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası

Église de la Madeleine: Paris’in en güzel kiliselerinden biri..1 763’de yapımına başlanan bu yapı 1842’de tamamlanmıştır. Dışı muhteşem ihtişamlı olan yapının içerisi de oldukça güzel, Concorde meydanına gitmişken bir 5 dakikanızı ayırıp en azından görmenizi tavsiye ediyoruz.

Église de la Madeleine
Église de la Madeleine

Saint Chapelle: Şehrin en güzel kiliselerinden biri, gotik mimarisinin Paris’deki en önemli eseri.. Kilise vitray pencereleri ile ünlüdür. Bizce içine girip görülmesi gereken bir kilisedir. Giriş saatleri: 09:00-17:00, Giriş ücreti: 10€. Detaylı bilgi için buradan  bakabilirsiniz.

Saint Chapelle
Saint Chapelle

  Paris yazılarımız:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön