Paris Gezi Rehberi – Disneyland

Disneyland Paris dünyanın en ünlü ve en güzel tematik parklarından biri.. Paris’e gidiyorsanız mutlaka ve mutlaka gitmelisiniz. Benim yaşım büyük orda ne işim var çocuk yeri demeyin, yanılırsınız.. Çünkü burası her yaşa hitap ediyor ve gerçekten zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız..

Birlikte gittiğimiz arkadaşlarımızdan biri Disneyland’ı vakit kaybı olarak görüyordu ve gitmemek için oldukça direnmişti. Disneyland gününün sonunda bi dahakine orada kalmak için Disneyland’ın içerisindeki oteli araştırıyordu 🙂

Paris Disneyland

Şimdi Disneyland’a nasıl gidilir, ne yenir, ne içilir, ne yapılır konularını detaylandıralım;

Disneyland Ulaşım;

Peki Paris’e gittik,nasıl gidilir bu disneyland’a, nereden bilet alınır? Şöyle ki öncelikle Disneyland’ın önünde bir tren istasyonu var. Şehrin merkezinden RER A trenine biniyorsunuz ve Chessy durağında iniyorsunuz, yol yaklaşık 35 dakika sürüyor. En son tek yön 9,00 € idi.

Ulaşım

Disneyland Bilet

Disneyland biletlerinizi internetten, Champs de Elsyees’de yer alan Disney mağazasından, turizim ofislerinden ve park girişlerinden alabilirsiniz. Bizce park girişine durumu bırakmayın siz internetten alın diyoruz. Sonra istemediğiniz süprizlerle karşılaşabiliyorsunuz.

Paris Disneyland

Park 2 bölümden oluşuyor, Bir bölüm Walt Disney stüdyolarının bulunduğu Walt Disney, diğeri ise Disneyland tema parkı. İkisinden birine girebileceğiniz gibi ikisi için de bir bilet alabilirsiniz. Biz ikisine de girmeyi tercih ettik.

Bilet fiyatları gün sayısına, shuttle isteyip istemediğinize göre değişiyor. Bilet kategorileri ve fiyatları aşağıdaki gibi;

 • MINI: Yetişkin 42€, Çocuk 42€
 • MAGIC: Yetişkin 56€, Çocuk 56€
 • SUPER MAGIC: Yetişkin 66€, Çocuk 66€
 • SUPER MAGIC PLUS: Yetişkin 79€, Çocuk 71€

Günlere göre bu kategoriler değişiyor, çünkü farklı günlerde farklı aktiviteler parkta olabiliyor. Bu yüzden seçeceğiniz gün yukarıdakilerden birine denk gelebilir.

Eğer fazla gün içeren bir bilet alacaksanız;

 • 2 Günlük: Yetişkin 147€, Çocuk 130€
 • 3 Günlük: Yetişkin 147€, Çocuk 130€
 • 4 Günlük: Yetişkin 182€, Çocuk 163€

Bunun dışında Fast Pass, Ücretsiz Fastpass, VIP Fastpass, Premieum Fastpass bilet kategorileri vardır.

Eğer zamanınız kısıtlı ise en popüler aletlere binmek için sıra beklemek istemiyorsanız Fast Pass alabilirsiniz. Ancak her aktivitede geçerliliği yok.

Ücretsiz Fastpass: Bazı aktivitelerde sıra beklememek için bileti okutursunuz ve size bir saat aralığı verilir, bu saat aralığında geldiğinizde sıra beklemeden girebilirsiniz.

Eğer otelde kalıyorsanız VIP Fastpass verilir ve hiç bir yerde sıra beklemezsiniz.

Bunun dışında 60€ karşılığında alabileceğiniz premium fastpass seçeneği mevcuttur, yine bu kart ile de hiç sıra beklemezsiniz.

Main Street

Açılış Saatleri;

Disneyland Giriş Saatleri: 10:00 -23:00 (Eğer Disneyland içerisindeki otelde konaklıyorsanız 08:00-10:00 arası otel müşterilerine özel olarak açılmaktadır)

Walt Disney Giriş Saatleri: 10:00-20:00

Disneyland Paris Bölümleri;

Öncelikle 1 gün mü 2 gün mü yeterli olur konusu ile başlayalım. Her aktiviteye dahil olacaksanız, her şeye binecekseniz ve hiçbir show’u kaçırmayacağım diyorsanız bir de üstüne fastpast biletiniz yoksa kesinlikle 1 gün yeterli olmayacaktır. Çünkü gerçekten büyülü bir yer burası.. Alışveriş dükkanları, yemeği, dondurması derken vakit o kadar çabuk geçiyor ki anlayamıyorsunuz. Ama gidiyim görüyüm, temel olan aktivitelere katılayım, her şeyi de denememe gerek yok derseniz 1 gün yeterli olacaktır. Biz 1 gün gittik bir çok aktiviteden yararlandık, ama bazı yerlerin önünde o kadar sıra bekledik ki gerçekten vakit kaybettik ve her şeyi deneme şansımız olmadı.

Akşamları kahramanlar geçidi ve ışık gösterisi oluyor. Mutlaka izlemeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

Main Street

Öncelikle mutlaka girişte bir harita edinmenizi, hatta gitmeden siteden mutlaka haritayı indirip, gideceğiniz aktiviteleri bir sıraya koyup o rotada ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece zamanınızı nereye gitsek diye düşünerek kaybetmeyeceksiniz.

Biz ilk girişte bir harita edindik, bir 10 dakika kapıda hemen rotamızı belirledik ve o doğrultuda ilerledik, evet sıra beklemekten giremediklerimiz oldu ancak öncelik verdiklerimizin hepsine girmiş olduk.

Bunun dışında parkın bölümlerinde yaş grubu aralığı da mevcut, yani bazı bölümler gerçekten çok küçük yaşlara hitap edebiliyor ancak ona rağmen biz bazılarına bayıldık:)

Walt Disney

Şimdi parkın bölümlerine gelecek olursak önce Walt Disney’den başlayalım, önceden Universal Stüdyolarını görmüş biri olarak açıkcası hayal kırıklığına uğradığımızı söyleyebiliriz. Burada turlarla film stüdyolarını gezebilirsiniz mutlaka yapmanız gereken aktivite bizce burası, bunun dışında filmlerden bir sahne olan Tokyo Drift’i canlandırıyorlar, bu gösteriye de mutlaka girmenizi tavsiye ediyoruz. Günün sadece belirli saatlerinde olan bu gösterinin saatlerine mutlaka girer girmez bakın ve o saati bu gösteriyi izlemeye ayırın.

Paris Disneyland
Paris Disneyland

Tavsiye olan ve olmayan etkinlikler 🙂

 • Mad Hatter’s Tea Cups (çocuklar için diye düşünebilirsiniz biz çok sevdik)
 • Star Wars Hyperspace Mountain
 • Phantom Manor (çok meşhur, sırası da çok ama biz çok etkilenmedik)
 • Sleeping Beauty Castle
 • Thunder Mesa Riverboat Landing

Disneyland

Paris Disneyland
 • Fantasyland: Bu bölüm ağırlıklı olarak çocuklar için tasarlanmış bir bölüm, ancak disneyland’da biz de kendimizi çocuk gibi hissettiğimizden burası da çok cazip gelecektir:)
 • Discoveryland: Burası size bir uzay üssünü andıracak, burada ziyaret edilmesi gereken bölümlerden biri Space Mountain olacaktır..
Paris Disneyland
 • Frontierland: Bu bölüm bir vahşi batı kasabası.. Big Thunder Mountain, Phantom Manor denenebilir aktivitelerden..
Hakuna Matata
 • Adventureland: Indiana Jones Temple of Peril ve Pirates of Caribbean aktivitelerinin yer aldığı en güzel bölümlerden biri..
 • Main Street USA: Disneyland Paris’in ana bölümü olan bu bölümde bir çok hediyelik eşya ve restoran & cafe yer almaktadır. Gece ışıklarla aydınlatılan bu caddeyi mutlaka bir de hava kararınca görmelisiniz.
Paris Disneyland

Disneyland Yeme&İçme ve Alışveriş

Yeme&İçme

Öncelikle yeme içme konusundan başlayalım, biz içerideki restoranlar kalabalık olur vakit kaybederiz, bir de sık acıkırız diye düşünerek yanımıza sandviçler yaparak götürmüştük. Öncelikle içeri yiyecek&içecek sokmak serbest, hiç bir sıkıntı çıkarmadılar. Ancak içerde o kadar güzel konseptli restoranlar ve cafeler var ki açıkcası canımız sandviçleri yemek istemedi ve vahşi batı konseptinde bir restoranda oturarak pizza menü söyledik. Fiyatları da Paris ortalamasına göre gayet uygundu.

Her konseptte restoranlar mevcut çok pahalı olan da, kesenize uygun atıştırmalıklar yapan ya da fast food olan yerler de var.

Sonrasında ise main street’de önünde oldukça sıra olan bir cafe’de dondurmamızı yedik.

Alışveriş konusuna gelecek olursak öncelikle şunu söylemeliyim ki çocuk olarak gidiyor olsak Disney’in o muhteşem kıyafetlerinden dayanamaz alırdık. Disney kıyafetleri içeride oldukça pahalı ve her bir eşyası ayrı ayrı satılıyor, örneğin ayakkabısı ayrı, elbisesi ayrı, saç aksesuarı ayrı gibi.. Main street’de bir çok hediyelik eşya satan dükkan göreceksiniz. Dükkan ismi vermeyeceğiz çünkü hepsi birbirinden güzel vaktiniz olursa hepsini gönlünüzce gezin..

Alışveriş

Paris ile ilgili diğer yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön