Paris Gezi Rehberi – Gezi Planı

Paris’e gitmeyi planladığımızda ilk olarak gidilecek tüm yerleri çıkartıp, bir gezi planı yapmaya başladık. Bu şekilde hem olabildiğince fazla yeri görmeyi hem de daha az yorulmayı hedefledik 🙂

Sizler de kısa zamanda Paris’i nasıl gezerim sorusuna cevap olarak aşağıdaki planlardan faydalanabilirsiniz. Tabi ki müzelerde, galerilerde uzun vakitler geçirmek isteyen okurlarımız olabilir. Bundan dolayı bu rotaları isteğinize göre revize edebilirsiniz.

Öncelikle mutlaka gidilmesi gereken yerleri google maps’de yıldızladık;

Sonrasında ise aşağıdaki planları çıkardık, aşağıdaki planlarda yürüyerek gezmek en güzeli, ancak mesafeler fazla, bir de yazın giderseniz sıcakla başınız dertte olacaktır. Bundan dolayı biz gezerken olabildiğince metro kullanmaya çalıştık, çünkü bir süre sonra yürüyecek haliniz kalmıyor 🙂

Aşağıdaki resimde harita üzerinde gezilecek yerleri görebilirsiniz.


Gezilecek yerler çıkartıldıktan sonra bunları konumlarına ve gezi süresine göre günlere bölmek kalıyor geriye 🙂 4-5 günlük bir seyahat için planlarımızı oluşturduk biz de. Burada sadece mekanların adları bulunuyor, ama burası nedir? diye merak ettiğinizde Paris ile ilgili diğer yazılarımızda detayları bulunuyor.

1.Gün

Aşağıdaki güzergahta Arc De Triomphe(Zafer Takı), Franklin D. Roosevelt,  Place de la Concorde, Église de la Madeleine, Palais Garnier, Palais Royal, Louvre Müzesi, Pont des Arts, Orsay MüzesiCentre Georges Pompidou, Sainte Chapelle,  Cathédrale Notre-Dame de Paris yer almaktadır. Akşamları ise biz eyfel kulesine dönüp muhteşem ışıklandırmayı izledik. Bu rota üzerinde yer alan Louvre müzesinde her eseri inceleyerek gezmeye çalıştığınızda neredeyse 1 haftanızı alabilir:) Bu yüzden bu rota eğer gerçekten sanatsever iseniz sizin için gerçekçi olmaz, 2 güne bölmeniz gerekebilir.

1. Gün
1. Gün

2. Gün

2. günümüz için Paris’in simgesi olan Eyfel kulesinden başlamak istedik. sırasıyla rotamızı şu şekilde yaptık; Pont De Bir Hakeim, Tour Eiffel, Cité de l’architecture et du Patrimoine, Musée National Des Arts Asiatiques Guimet, Musée Galliera, Palais de Tokyo, Paris Museum of Modern Art, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Pont de l’Alma, The Army Museum, Les Invalides, Bourdella Museum Balenciaga, Tour Montparnasse.

Bu rotada çok fazla müze var, yukarıda bahsetmiş olduğumuz durum burada da geçerli eğer müzelerin hepsine gitmezseniz bu rotayı daha kısa zamanda tamamlayabilirsiniz. Hepsine giderseniz ise tamamlamanız çok mümkün olmayabilir.

Rota da yok ancak akşamına ise moulin rouge da bir gösteriye katılabilirsiniz 🙂

2. Gün
2. Gün

3. Gün

Paris yer altı mezarları, Fondation Cartier Pour l’art Contemporain, Musee Du Luxembourg, Luxembourg Palace, Le Jardin Du Luxembourg, Medici Fountain, Pantheon, Midnight in Paris, National Museum of Natural History, Menagerie, Le Zoo Du Jardin Des Plantes..

Yine rotada yok ancak vaktiniz olursa Sacré-cœur Bazilikası‘na gidebilirsiniz.

3. Gün
3. Gün

4.Gün

4. günü tamamen Versay Sarayı’na (Le château de Versailles) ayırabilirsiniz. Yolu uzak ve gezmesi zaman alan bir yerdir.

5.Gün

Paris’de dilediğiniz gibi gezebilir ya da yine mutlaka gitmenizi önerdiğimiz Disneyland‘a gidebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön