Paris Gezi Rehberi – Köprüler

Paris’in köprüleri denilince akıllara direkt olarak belki bir şeyler gelmiyor olabilir ancak Paris, Seine nehri üzerine kurulmuş bir şehir ve iki yakayı birbirine bağlayan tam 37 köprü var. Biz sizlere 37’si olmasa da en önemli ve en güzellerini görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Eğer bizim gezi rotamıza göre bir gezi planlıyorsanız zaten bir çoğunu burada görmüş olacaksınız..

III. Alexandre Köprüsü:
III. Alexandre Köprüsü:

III. Alexandre Köprüsü: Bizim aşık olduğumuz önünde arkasında sağında solunda fotoğraf çektirmeye doyamadığımız o güzel köprü.. 1896 yılında Exposition Universelle’ (Expo Dünya Fuarı) için yapılması kararlaştırılan köprü 1900 yılında tamamlanmıştır. Paris’in günümüz de de en geniş köprüsü olma özelliğini taşır. Mutlaka ama mutlaka görün 🙂

III. Alexandre Köprüsü:
III. Alexandre Köprüsü:

Pont Neuf: Paris’in en eski köprüsü (Pont Neuf – Yeni Köprü anlamındadır), 1578 yılında başlamış 1604 yılında tamamlanmıştır.  Ayrıca 1991 yılında Unesco tarafından dünya tarihi mirası listesine eklenmiştir.

Pont Neuf
Pont Neuf

Pont Des Arts: Diğer bir adı kilitli köprü ya da aşıklar köprüsü, bir yaya köprüsü olup Paris’in ilk metal köprüsüdür. 155 metre uzunluğundadır ve en büyük özelliği üzerinde binlerce kilit olmasıdır. Aşıklar buraya isimleri yazılı kilitleri kilitleyip anahtarlarını ise nehire atarak asla ayrılmayacaklarını düşünürler. Yakın zamanda bir kısmı ağırlıktan çöken köprü de tüm kilitler kaldırılmıştır ancak aşıklar yine kilitlerle donatmaya devam ediyor.

Pont Des Arts
Pont Des Arts

Pont de bir-hakeim: Paris’in güzel tasarımlı köprülerinden biri olan bu köprü 1905 yılında yapılmış olup 2 katlı olarak tasarlanmıştır.  Birinci kat bisiklet, yaya ve araç yolu, 2. katı ise metro geçiş yoludur.  Bisiklet yolunun olduğu kısım sıra sıra dizili sütunlar ile fotoğraf çekilmek için gerçekten çok güzel 🙂

Pont de bir-hakeim
Pont de bir-hakeim

Paris ile ilgili diğer yazılarımız:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön