Paris Gezi Rehberi – Caddeler & Meydanlar & Parklar

Paris caddeleri, her caddede karşımıza çıkardığı güzel butikleri, restoranları, pastaneleri, meydanları ile bizi büyüledi. Eğer zamanınız varsa Paris’i yürüyerek doya doya gezmenizi öneriyoruz. Özellikle Midnight in Paris’in eski ve dar o güzel Paris sokaklarına mutlaka zaman ayırın…

Paris’in ünlü caddelerini aşağıda kısa kısa anlatmaya çalıştık;

Champs de Elsyees: Paris denilince akla ilk gelen tabi ki Şanzelize (Champs de Elsyees) oluyor, bu cadde için Paris’in kalbinin attığı yer diyebiliriz.Bu caddenin detaylarını Paris’in sembolleri yazımızda yazdık, buradan bakabilirsiniz.

Avenue Winston Churchill: Paris’in en güzel caddelerinden biri, Champs de Elsyees’den Concorde meydanına doğru giderken caddenin bir ucu Pont Alexandre III’e uzanan Paris’in enlerinden..

Avenue Montaigne: Lüks alışverişin caddesi bir yanınızda Gucci, bir yanınızda Dolce&Gabbana yer alır 🙂

Boulevard Haussmann: Meşhur Galeris Lafayettes gibi ünlü alışveriş merkezlerini barındıran şehrin en işlek caddelerinden biridir.

Rue Saint Honore: Paris’in en eski semtlerinden tasarım butiklerini görebileceğiniz lüks bir caddedir.

Cour du Commerce-Saint-André: Paris filmlerinin güzel caddesidir. Şehrin ilk cafesi olan Le Procope bu caddedir.

Rue de La Huchette:  Yunan restoranları ve ünlü caz kulübü “Le Caveau de la Huchette” bu caddedir.

Rue Lepic: Caddenin 54 no’lu dairesinde Victor Hugo oturmuştur.

Rue Crémieux: Paris’in en renkli evlerini barındıran caddedir.

Rue Montorgueil: 1730 “La Maison Stohrer”  fırının yer aldığı Paris’in en güzel caddelerindendir.

Rue de Rosiers: Güzel küçük dükkanları olan sokaklardan biri daha..

Rue des Barres:  15. yüzyıldan kalma Saint-Gervais-Saint-Protais Kilisesi, Café Louis Philippe’i (9. kapı filmi-Johnny Deep), Chez Julian Restoranının yer aldığı caddedir.

Boulevards Saint Michel et Saint Germain: Mağazalar, üniversiteden dolayı kitapçılar,kafelerin çokça yer aldığı caddedir.

Rue Saint-Antoine:  Saint-Paul-Saint-Louis Kilisesi ve ünlü peynirci Laurant Dubois yer aldığı caddedir.

Rue de Rennes: Paris’in uzun ve büyük alışveriş caddesidir.

Rue de l’Abreuvoir: Ressamların mekanı olan en güzel caddelerden biridir, yine ressamların uğrak mekanı La Maison Rose bu cadde de yer almaktadır.

Avenue des Ternes: Bir çok pastanenin yer aldığı, en güzel alışveriş caddelerinden biridir.

Rue de Rivoli – Le Marais: Paris’in en uzun caddesi olan bu caddede Paris’in meşhur küçük butiklerini görebilirsiniz. Paris’in en hareketli bölgelerinden biri olan bu caddede bir çok müze, dükkan ve restoran bulabilirsiniz.

Montmartre: Sacre-Coecur bazilikasının yer aldığı manzaranın en güzel olduğu yerlerden biri olan bu bölgede Moulin Rouge yer almaktadır. Fransiz Amelie filmi de bu bölgede çekilmiş olup, Fransa’nın en ünlü ressamları burada yaşamıştır.

Parklar

Paris’de her yerde parklar, bahçeler göreceksiniz ancak biz en güzellerini ve kısa bir tatiliniz varsa gitmelisiniz diye düşündüklerimizi belirtiyoruz;

Lüksemburg Bahçesi: Paris’in en güzel yeşil alanıdır, parkta yer alan Lüksemburg sarayı, heykeller, ünlü Medici çeşmesi ile muhteşemdir, mutlaka gidin dediğimiz yerlerden biri..

Lüksemburg Bahçesi:

Parc du Champ du Mars: Eyfel kulesinin önünde yer alan ve bir çok fotoğrafta da yer alan parktır.

Tuileries Bahçeleri: Concorde meydanında yer alan dönme dolabın arkasında olan bu parkta sandalyenizi alıp saatlerce oturun diyoruz, inanılmaz huzurlu ve güzel. Bu parkta 2 ayrı müze de bulunuyor. (Orangerie ve Jeu de Paume) Yine ‘mutlaka’ listemizde 🙂

Jardin Des Plants: Burası bir botanik bahçe aslında, kuşları, çiçekleri ile Paris’in en güzellerinden..

Butte-Chaumont Parkı: Bu park diğerlerinden farklı olarak tepelik barındıran bir park, yine vakit bulursanız bir gün dinlenme saatinizi burada geçirebilirsiniz.

Paris ile ilgili diğer yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön