Paris Gezi Rehberi – Paris’in Sembolleri

Paris sembolleri, Paris’i arattığınızda ya da Paris denildiğinde akıllara ilk gelen yerler.. Paris’in özellikle sembol olarak gösterilen yerlerinde mutlaka ama mutlaka biletinizi önceden almanızı tavsiye ediyoruz. Paris Avrupa’nın en çok turist giden şehri olduğundan kapıda bilet bulmanızda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Eyfel Kulesi: Paris’deki meşhur demir kule.. Uzaktan aman nesi var demirden kule dediğimiz yer Paris’in sembolü olduğu gibi dünyada da en ünlü yerlerden biri, yakından ise ihtişamlı ve çok güzel.. Neden Eyfel derseniz adını inşa sahibi olan Gustave Eiffel’den almaktadır. 1887’de inşa edilen bu kule expo’nun giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. 3.000 işçi tarafından yapımı 26 ay süren bu kule a 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirerek oluşmuştur. Eyfel kulesine hem asansörle hemde merdivenlerle çıkmanız mümkündür. Biletinizi   önceden almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Merdivenle çıkmak inanılmaz zor, bizce denemeyin:) 2. kata kadar asansörle çıkma 11,00 €, asansörle en yukarı çıkma 17,00 €, merdivenle 2. kata kadar çıkma 7,00 €’dur. RER C ile Champ De Mars-tour Eiffel, Metro ile Bir Hakeim (yeşil 6 nolu hat) yada Ecole Militaire (mor 8 nolu hat) ile ulaşabilirsiniz.

Louvre Müzesi: 7 bölümden meydana gelen Louvre müzesi 1204’de Philippe Auguste tarafından yapılmıştır. Louvre anlam olarak güç anlamını taşımaktadır. Leonardo Da Vinci eseri olan Mona Lisa burada yer almaktadır. Mutlaka biletinizi önceden almanızı tavsiye ediyoruz. Biletinizi  buradan alabilirsiniz. Bilet fiyatı 17,00 €’dur. Açılış ve kapanış saatlerini göz önünde bulundurmakta fayda var, siteden ulaşabilirsiniz. 

Louvre Piramidi: Louvre müzesinde yer alan bu piramit müzenin girişinde yer almaktadır. Müzeye ve piramide metro ile Louvre-Rivoli durağından (sarı 1 nolu hat), Palais Royal du Louvre durağından (sarı 1, pembe 7 nolu hat) ile ulaşabilirsiniz. Otobüs ile Musee du Louvre durağında önünde inebilirsiniz. (otobüs hatları, 39,68,95,27)

Arc de Triomphe (Zafer Takı): Avrupa’da bir çok şehirde görebileceğiniz taklardan bir tanesi ve en ünlüsüdür. Charles de Gaulle meydanında ve Avenue des Champs-Élysées’in başında bulunmaktadır. Napolyon tarafından istenen bu tak 1836 tarihinde açılmıştır. Napolyon’un cenazesi de bu takın altından geçmiştir. Metro ile Charles de Gaulle durağında inerek (1, 2,6 nolu hat), Tren ile Charles de Gaulle durağında inerek (RER A), otobüs ile Charles de Gaulle durağına inerek (73, N11,N74, 22,52,N73, N153) ile ulaşabilirsiniz. Bilet almak için buradan  bakabilirsiniz.

Avenue des Champs-Élysées: Avrupa’nın en ünlü caddesi ünvanını taşıyan bu cadde Concorde meydanından başlar Zafer Takı’na kadar uzanır. Aynı zamanda dünyanın en pahalı 3. caddesidir. Dünyanın en ünlü markalarının mağazalarını görebilirsiniz. Hatta bu pahalı mağazalarda kapıda sıra görecek ve içeri sırayla alındığına şahit olacaksınız:) Bu caddenin bu kadar geniş yapılma sebebi ise savaş ya da bir ayaklanma olursa toplanan kalabalığın küçük görülmesi istenmiştir. Metro ile George V durağında inebilir (1 nolu hat), otobüs ile Rond-Point des Champs-Elysees durağında(73, N11, N24) inerek ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paris ile ilgili diğer yazılar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön