Paris Gezi Rehberi – Restoranlar & Gece Hayatı

Fransa bildiğiniz üzere yemekleri ve tatlıları ile de oldukça ünlü bir mutfak.. Paris’te eğer bütçe sınırınız yok ise onlarca lüks ve güzel restoran mevcut.. Bir çok michelin yıldızlı* restoranda var, eğer bütçeniz uygun ise mutlaka denemelisiniz.

*Michelin yıldızı nedir? :  Restoran dünyasının oscar’ı diyebiliriz. Michelin  (bildiğimiz lastik markası) müşterilerine hangi restoranda güzel yemek yenir, benzin istasyonu/tamirci nereden bulunur gibi konularda yardımcı olmak için bir rehber çıkartır. Rehber öncelikle Fransa için başlasa da sonrasında pek çok farklı ülkeyi kapsamaya başlamıştır. Zaman içerisinde mekanlar kategorilendirilmeye başlanır. 1 Yıldız – çok iyi, 2 Yıldız – mükemmel, 3 Yıldız – olağanüstü.

Bütçe sınırınız varsa en azından Paris’e kadar gitmişken Fransa’nın ünlü yemeklerinden bir kere denemenizi tavsiye ediyoruz. Ancak hatırlatmakta fayda var, paris’te bir restorana oturduysanız kişi başı en az 25-30€ gözden çıkarmalısınız. Paris’te aynı zamanda restoranlara gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız aksi takdirde yer bulmanız çok zor olabilir.

Paris’te denediğimiz, ünlü yerlerini yazmaya çalıştık;

Escargots a la Bourguignonne
Escargots a la Bourguignonne

Öncelikle Fransa’nın en ünlü yemeği olan salyangozdan bahsetmek istiyoruz, evet kabul ediyoruz bize çok uzak bir yemek ancak yediğinizde ya da yiyebilmeyi başardığınızda diyelim 🙂 gerçekten tadını çok seveceksiniz.

Escargots a la Bourguignonne kabuğunda sarımsak, terayağı ve maydonozla sunulan bir salyangoz yemeği.

Bunun dışında midyesinin de oldukça güzel olduğu söyleniyor, ancak midyede bizim tercihimiz Belçika, ilerideki yazılarımızda bahsediyor olacağız.

Soğan çorbası yine çok duyduğumuz Fransa mutfağının en ünlü yemeklerinden, gitmişken deneyebilirsiniz.

Soğan çorbası
Soğan çorbası

Fransız ekmeği denilince akıllara Türkiye’de de satılan baget ekmekler geliyor, Fransızlar bu baget ekmekleri ile mükemmel sandviçler yapıyorlar, biz öğle yemeklerini bu sandviçlerle geçiştirebiliyorduk.

Şimdi gelelim mekanlara;

L’escargot Montorgueil: Burası salyangozun en ünlü mekanı olarak anılıyor. Genelde önünde kuyruk görebileceğiniz yerlerden biri. Salyangozun yanı sıra ördek eti, kaz eti gibi farklı yemeklerde mevcut.

Bouillon Chartier: Salyangoz ve et yemekleri ile ünlü yine önünde kuyruklar görebileceğiniz bir restoran. yine farklı olarak ördek eti mevcut. Paris standartlarına göre fiyat performansı en iyi diyebileceğimiz restoranlardan biri.

L’Avenue: Ördeğiyle, kaz ciğeriyle, ıstakozuyla, etiyle ve meşhur french fries ile fiyatı biraz yüksek olsa da gidilesi mekandır.. Burada ünlü kişileri de görmeniz mümkün..

Allard: Burası salyangoz ve et yemeklerini bulabileceğiniz restoranlardan biri.

L’ambroisie: Burası aynı zamanda ünlü gurme Vedat Milor’un da önerileri arasında yer alan bir restoran, yemekleri oldukça etkileyici.

Chez Casimir: Evet burası haftasonu brunchları ile meşhur bir restoran, eğer Paris geziniz haftasonuna geldiyse mutlaka bir uğrayın diyebileceğimiz yerlerden. Brunch’ı oldukça zengin şarküteri, peynir çeşitleri, salyangoz vs. gibi bir çok farklı lezzeti tatma seçeneğiniz olacak.

Les Ombres: Manzaralı romantik bir yemek yemeyi tercih ediyorsanız burası sizin için uygun bir yer olacaktır.  Eyfel’e karşı şarap içmenin bedeli hiç ucuz değil:)

L’ami Jean: Fransız yerel yemeklerini tadabileceğiniz oldukça güzel bir restoran. atmosferi ve menüsü oldukça farklı.

George V Cafe: Champs Elsyees’de lokasyon olarak mükemmel bir yerde olan V cafe yemekleri de olağanüstü güzel, soğan çorbası için iyi bir adres olabilir.

L’Atelier De Joel Robuchon: Aylar öncesinden rezervasyonumu yapar giderim derseniz buyrun diyebileceğimiz yerlerden biri, fiks menü ücreti kişi başı 165€ bizden söylemesi 🙂

Benoît: Michelin yıldızlı bir salyangoz yemek isterseniz deneyebileceğiniz bir restoran.

Comptoir de la Gastronomie: Lüks bir mekan daha – klasik dekarasyonu, havyar, trüf mantarı gibi yiyecekleri bulabileceğiniz bir restoran.

Pomme de Pain ve Paul Cafe’ler ise baget ekmeğine sandviç bulabileceğiniz yerlerden olabilir. Her yerde bu cafeleri görüyor olacaksınız.

Fransa’nın bize göre yemeklerinden çok, tatlıları daha güzel.. Pastaneye ya da bir cafeye girdiğinizde gerçekten hangisini seçeceğinizi şaşırıyorsunuz. Tabi ki en meşhur tatlısı creme brulee.. Türkçe karşılığı yanık krema, Türkiye’dekinden çok daha farklı bir lezzeti var, kesin tavsiyemizdir:) Bunun için tavsiye vermiyoruz çünkü yediklerimiz her yerde güzeldi.

Paris’in en meşhurlarından biri olan Ladurée’ye uğramadan geçmeyin, mutlaka gidip bir macaron yiyin.. Evet pahalı kabul ediyoruz ancak bir tane alıp deneyebilirsiniz.. Hatta o muhteşem mekanda oturup kahve & macaron yapabilirsiniz.

Bunun dışında sufle yine mutlaka Paris’te denemeniz gereken tatlılardan biri, Türkçe karşılığı nefes anlamına geliyormuş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paris, sokakta göreceğiniz cafeleri ile de oldukça ünlü, mutlaka hoşunuza giden birinde oturup çıtır kruvasan ve kahvenizi yudumlayın.

Kruvasan için öneride bulunabileceğimiz yerlerden biri Éric Kayser, sokağına girdiğiniz an tereyağı kokusunu alabiliyorsunuz.

Gece Hayatı

Moulin Rouge Paris’in simgelerinden biri, muhteşem dans, ışık ve ses gösterisinin yer aldığı bu show’da bilet fiyatları saate, zamana, yemekli, içecekli durumuna göre değişiyor. Bileti aldığınızda kıyafet bilgisi size veriliyor olacak, bunun dışında mutlaka erken gitmenizi tavsiye ediyoruz. Yerler numaralı değil ve istediğiniz yere oturabiliyorsunuz. Eğer Paris’e gittiyseniz izlemeden dönmeyin dediğimiz yerlerden biri. Detaylarını burada  bulabilirsiniz.

Paris denilince akıllara Lido Show’lar geliyor. Lido show aslında bir kabare show ve belirli bir tema üzerinde oluyor. Müzik, dans, ses ve ışık gösterisi yer alıyor. Bir de meşhur Lido kızlarımız var, tabi ki hepsi birbirinden güzel 🙂 1-2 yılda bir temalar değişebiliyor. Fiyatlar gösterinin türüne ve tarihine göre değişkenlik gösterebiliyor. Mutlaka gitmenizi öneriyoruz. Detayları burada  bulabilirsiniz.

Paris’de gece hayatı oldukça hareketli, ancak eğer bir klübe girmeyi düşünüyorsanız mutlaka kıyafetiniz de buna göre olmalı, Champs Elsyees’de yer alan mekanlar ve Bastille bölgesi gece hayatının kalbini oluşturmaktadır.

Ünlü klüpleri:  White Room, Rue de Lappe, Le Club 79, Queen Club, Black Calavados, Barrio Latino Bar, Buddha Bar.

Paris ile ilgili diğer yazılar:

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön