Paris Gezi Rehberi – Ulaşım

Paris ulaşım açısından bir çok Avrupa şehri gibi metroyu sonuna kadar kullanabileceğiniz bir şehir.. Bir çok yerde metro hattının oldukça karmaşık olduğundan bahsediliyor. Ancak bize nedense karmaşık gelmedi ve bir metro haritası edinip kolayca yolumuzu bulabildik. Paris ulaşımı konusunda sizler de bir metro haritası edinirseniz zorluk yaşamayacağınızdan eminiz.

Paris Ulaşım

Paris 20 farklı semtten oluşmaktadır. Ulaşımda metro, RER trenleri, otobüs ve taksi kullanabilirsiniz. Biz gittiğimizde ulaşımda bize kolaylık sağlayacak olan ve fiyat olarak da daha ucuza gelen Paris Visite Pass almıştık. Bu kartın gideceğiniz zone ya da bölgelere göre fiyatı değişiyor. Ancak süresine göre sınırsız olarak binebiliyorsunuz. Ayrıca bir çok yerde de sizlere indirim sağlıyor. Paris 5 farklı zone’dan yani bölgeden oluşuyor, turistik gezilerde genelde 1. bölgeden çok çıkılmıyor.

Paris’te yürüyerek gezmeyi çok isteyeceksiniz çünkü gerçekten sokaklar, caddeler muhteşem ancak zamanınız kısıtlıysa mutlaka metro kullanın çünkü arada mesafeler çok fazla, hem zaman kaybediyorsunuz hem de çok yorucu oluyor. Tabi ki vaktiniz fazla ise bol bol yürüyebilirsiniz 🙂

RER trenlerini biz otelimiz uzak olduğu için otel ulaşımımızda kullandık, gitmeden önce güvensiz olduğu yönünde duyumlar almıştık. Ancak herhangi bir olumsuzluk yaşamadık. Yine de çok geç saatlerde binmemekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Paris Metro Haritası

Havalimanları: 

Paris’te 3 adet havalimanı bulunuyor. Bu havalimanları içerisinde en büyüğü Charles de Gaulle havalimanıdır. THY ile gittiğinizde bu havalimanına iniyor olacaksınız. Pegasus havayolları ise Paris Orly Havalimanını kullanmaktadır.
Havalimanlarından şehir merkezlerine ulaşım ise şu şekildedir;

Charles de Gaulle Havalimanından şehre ulaşım;

3 farklı terminalden oluşan bu havalimanı, içeride yer alan tren servisi ile terminaller arasında ulaşımı sağlamaktadır.

RER Trenleri: Bu trenlerin durağı 3 numaralı terminalde yer almaktadır. 10-15 dakikada bir kalkan bu trenler Gare du Nord’a ulaşmaktadır. RER C ve RER B hatlarını kullanabilirsiniz. Süre 40 dakika sürmekte olup fiyatı 9.75 €’dir.

Otobüs: Havalimanlarından 285, 292 ve 183 numarası otobüslere binerek, otobüslerle de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yaklaşık olarak 1 saatte şehre ulaşabiliyorsunuz. Fiyatı ise 1,80 €’dir. Bunun dışında Air France otobüslerinden de faydalanabiliyorsunuz. Terminal 1 ve 2’den kalkan bu otobüsler yaklaşık 50 dakika süren yolculuktan sonra şehre ulaşıyor, yarım saatte bir kalkan bu otobüslerin fiyatı ise 16,50 €’dir. Bunun dışında roissybus adındaki otobüsler de yine şehir merkezine gidiyor bu otobüsün fiyatı da 11,50 €’dur. Süre ise yine yaklaşık olarak 50 dakikadır.

Taksi: Tüm havalimanlarında olduğu gibi taksi yine bir alternatif, tamamen bütçe meselesi aslında.. Eğer bütçeniz uygunsa ve sıra beklemiyim diyorsanız taksiyle istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Havaalanı ile ilgili detaylara buradan  bakabilirsiniz.

Paris – Charles de Gaulle

Orly Havalimanından şehre ulaşım;

Tren: Orlyval treni RER B hattı ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. Bu trenin Saint-Rémy-les-Chevreuse yönündeki trenine binerek metro istasyonları ile kesişen duraklarda inebilir ve metro ile şehir merkezinde istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Orly Havalimanından Orlybus’a binerek RER trenine ulaşabilirsiniz. Sizi Denfert – Rochereau istasyonuna 30 dakikada ulaştıracaktır. Fiyatı ise tek yön 8 €’dur. Bunun dışında yine Air France’a ait otobüsler var. Yaklaşık 30 dakika süren bir yolculuk ile merkeze gidebilirsiniz fiyatı ise 11 €’dur.

Taksi: Taksi yine en rahat alternatif olarak karşınıza çıkacaktır. Eğer bütçeniz uygun ise taksi sizler için en uygun çözüm olabilir.

Havalimanı ile ilgili detaylara buradan  bakabilirsiniz.

Paris – Orly

Paris yazılarımız:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön