Paris Gezi Rehberi – Vize

Paris vize işlemleri nasıl olucak nereden alıcaksınız, neler gerekiyor gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vermeye çalıştık..

Fransa Avrupa birliği ülkesi olduğundan Türk vatandaşı olarak vize almamız gerekiyor maalesef..Vize için schengen vizesi almanız gerekiyor. Eğer vizenizi Fransa’dan alıp Fransa’ya giriş-çıkış yapmazsanız Fransa bir sonraki vizede sıkıntı çıkartabiliyor. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Turistik vize için mutlaka başvurunuzu en geç 15 gün öncesinden yapmalısınız, eğer uzun süreli bir vize alacaksanız bu süre daha önceden başlatılmalıdır. Vize 1 haftada geleceği gibi daha uzun da sürebiliyor. Konsolosluğun bununla ilgili olarak bir standartı yok maalesef.

Fransa vize konusunda genelde sıkıntı çıkarmıyor, eğer evraklarınızı doğru ve eksiksiz verirseniz turistik vizenin çıkmaması için bir sebep yok. Turistik vize için belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Schengen vizesi almak için pasaportunuzun aşağıdaki koşullara uygun olması gerekiyor.

  • Geçerlilik tarihi, başvuru sahibinin Schengen alanını terk etmeyi düşündüğü tarihten sonra en az 3 ay daha uzun olmalıdır.
  • Vizenin ve giriş/çıkış kaşelerinin basılması için en az iki boş sayfaya sahip olmalıdır.
  • Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.Eğer bu koşullara uygun bir pasaportunuz yoksa mutlaka yeni pasaport almalı ve bu şekilde başvuru yapmalısınız, aksi takdirde başvurunuz reddedilecektir.
Örnek başvuru formları;

Paris Vize Örnek Form
Paris Vize Örnek Form

Gelelim en merak edilen konuya, vizenin süresi 🙂 Fransa maalesef çok uzun vermiyor, genel olarak 3-6 ay arası veriyor şanslıysanız 1 yıl olur ama daha üstünü açıkçası turistik olarak çok görmedik..

Vizeyi Türkiye’den VFS Global aracılığı ile alabilirsiniz. Gerektiği durumda Fransa konsolosluğu başvuru yapanı görüşmeye de çağırabiliyor, açıkçası bizim başımıza şu ana kadar bu durum hiç gelmedi. Öncelikle gerekli belgeleri tamamlamalısınız, sonrasında ise VFS Global’den randevu almalı ve belgeleri teslim etmelisiniz. Randevu online olarak da alınabiliyor. Siteye buradan  ulaşabilirsiniz. VFS’nin İstanbul Harbiye’de, İstanbul Altunizade’de ve İzmir Alsancak’da ofisleri yer almaktadır.

Paris yazılarımız:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön