Adam Fawer Son Kitabı OZ ile Karşımızda

Adam Fawer ilk iki kitabı ile çıtayı çok yükseklere çıkardığı için Oz’ u çok büyük bir beklenti ile aldım. Olasıklısız’ı çok ama çok beğenmiştim, mükemmel olay örgüsü ve anlatış biçimi ile yazar beni kendine hayran bırakmıştı. Devamında Empati ile bu düşüncelerim pekişti. Sanırım bu nedenle “Oz” dan çok şey bekledim, ama açıkçası beklediğimi bulamadım.

Olasılıksız ve Empati’ den sonra Adam Fawer son kitabı Oz: Kansas’lı Dorothy kitabıyla okuyucu ile buluştu. Yazarın ilk kitabı Olasılıksız, tam 18 dile çevrildi ve dünyanın pek çok ülkesinde satışa sunuldu. Empati ise Amerika, Almanya, Türkiye ve Japonya’da basıldı.

Kitabın arkasındaki açıklama oldukça etkili yazılmış, bu açıklamayı okuduğunuzda kitap ile ilgili merakınız artıyor.

Kitap, ilk açtığınızda Türklere yazılmış bir not ile başlıyor. Adam Fawer, ilk iki kitabından sonra OZ’u yazmasında Türk okuyucuların etkisini anlatıyor ve teşekkür ediyor. İnsanın içinden “Türk okuyucular da sonunda edebiyat dünyasında etkili oluyor” hissini uyandırıyor, gerçekten çok hoş 🙂  Adam Fawer bu kitabı  6 yılda yazmış, yazarken kendisini cesaretlendiren ve kitabı bitirmesini sağlayan ise kitabın aynı zamanda Türkiye editörü olan Egemen İpek. Kitap Haziran 2016 ilk basımı ile okuyucuyla buluştu.

Adam Fawer OZ

Kitapta ana karakter Dorothy adında 12 yaşında bir kız çocuğu. Annesi ve babasını bir trafik kazasında kaybetmiş olan Dorothy, teyzesi ve eniştesi ile birlikte Kansas’ ta yaşamaktadır. Dorothy sessiz, pek arkadaşı olmayan ve sürekli teyzesinden dayak yiyen bir kız olarak karşımıza çıkıyor. Kitap Dorothy’ nin Seymour adında konuşamayan bir arkadaşı, Em teyzesi ve Henry enişte ile başlıyor.

Kansas’ta çıkan bir hortumdan kaçmak isteyen Dorothy ve köpeği, bir cadı ile karşılaşıp kendisini hortumda kaçmış ama farklı bir gezegende yaşarken buluyor: OZ Gezegeni

Bu gezegen dünyadan biraz farklı bir yer, gerek yaşayan insanları gerekse renkleri ile dünyanın eskizi gibi. Siyah yıldızlar, yeşil kan, turuncu gökyüzü…

Kitapta Dorothy’nin OZ’dan dünyaya geçebilmek için yaptıkları, başına gelenler, edindiği arkadaşlıklar anlatılıyor.  Seemore, Jak, Libby, Toto ve İris, Dorothy ile birlikte bu yolculuğa çıkan ve Dorothy’ i dünyaya döndürmek için elinden geleni yapan 5 arkadaş. Kehanet gereği kesişen yollar, kurulan dostluklar ve başlarından geçen irili ufaklı olaylar. Dünyaya dönmek için büyücüye götürmesi gereken bir gözlük, gözlüğün sahibi kötü cadı, artık gerisini tahmin edebilirsiniz. Kitapta bolca klişe mevcut, Oz Büyücüsü’nü izleyenler ne demek istediğimi anlayacaklar 🙂

Olay örgüsü ile bekleyeni veremese de kitap, akıcı bir tarzda yazılmış ve olay betimlemeleri çok başarılı. Aslında kitap konu olarak değil ama yazım kalitesi açısından başarılı olarak değerlendirilebilir. Kitabı okumaya başladığınızda olaylar akıcı bir biçimde ve kolayca tasavvur edilebilecek şekilde anlatılıyor. Olaylar uzatılmadan kısa ve net biçimde aktarılıyor. Burada kitabı Türkçe’ye çeviren Algan Sezgintüredi’ye hakkını teslim etmek gerekir.

Linkler:

Kitabı satın almak isterseniz linkten ulaşabilirsiniz.

Yazarın diğer kitaplarını incelemek için linki kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön